IB Diploma Programı için Hazır Mısınız?

IB Özel derslerimizle geleceğinizi en iyi şekilde  şekillendirmek için bizi tercih edin!

Advanced Placement (AP) ve International Baccalaureate (IB) programlarının her ikisi de lise öğrencilerine üniversite düzeyinde dersler ve üniversite kredisi kazanma fırsatı sunar, ancak bu programlar birkaç yönden farklılık gösterir.

AP, IB’den çok daha yaygın olup, her yıl milyonlarca öğrenci AP sınavlarına girerken, IB programı daha yüksek maliyetler ve programı uygulayabilmek için daha kapsamlı okul gereklilikleri nedeniyle daha az yaygındır. IB, yazma ve eleştirel düşünmeyi vurgulamakta ve genişletilmiş Extended Essay ve müfredat dışı gereklilikler gibi bileşenler içerirken, AP belirli içeriğin öğretilmesine ve bilginin sınavlar yoluyla test edilmesine odaklanmaktadır.

AP ve IB arasındaki temel farkları özetleyen bir tablo şu şekildedir.

Özellik AP IB
Program Yapısı Modüler İki Yıllık Diploma Programı
Müfredat Üniversitede okutulan giriş düzeyindeki derslere eş değer Daha kapsamlı ve daha geniş bir konu yelpazesini kapsıyor
Değerlendirme Standartlaştırılmış Sınavlar İç değerlendirmeler, dış sınavlar ve ders portföyü
Üniversite Ders Kredisi Okuldan okula değişiyor Okuldan okula değişmekle birlikte genellikle AP’den daha fazla
Kimin İçin? Lisede üniversite düzeyinde bireysel dersler almak isteyen öğrenciler için Kendilerini üniversite ve sonrasına hazırlayan daha zorlu ve kapsamlı bir akademik program isteyen öğrenciler için

Üniversiteler otomatik olarak bir programı diğerinden daha zorlu görmez ve öğrencileri okullarında mevcut olan en zorlu derslere göre değerlendirir. IB diploması geniş bir konu yelpazesine bağlılık göstergesi olarak görülebilirken, AP öğrencilerin güçlü oldukları alanlarda uzmanlaşmalarına olanak tanır. Hangi programın sizin için doğru olduğu, bireysel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlıdır. Hangi programı seçeceğinizden emin değilseniz, hemen bizimle iletişime geçebilir ve geleceğinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

IB Diploma Programı için Hazır Mısınız?

IB Özel derslerimizle geleceğinizi en iyi şekilde  şekillendirmek için bizi tercih edin!